Samfund & Individ
Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix

Fire ting vi vil huske valget for – og to vi snart vil glemme

Blokkene gik i opløsning, nye partier bragede ind, og det hele gik op i bogstavleg. Demokratiforsker analyserer et usædvanligt Folketingsvalg, der vil gå over i historien.

Samfund & Individ
Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix

Der er folketingsvalg, som vil blive husket, og folketingsvalg, som historiebøgerne vil springe over, når vi har fået dem på nogle års afstand.

Dette valg er klart i den første kategori.

”Jeg hæfter mig ved store skred mellem partier, blokkenes opløsning, mere samarbejde og et mere åbent politisk landskab. Men der er også sket noget...

Vær med til festen

Prøv Vid&Sans gratis i 14 dage.

Vid&Sans er nyhedsmediet for dig med sans for indsigt. Vi bringer forskernes perspektiv på både dine og tidens vigtigste spørgsmål. Medlemskabet fortsætter til 89 kr./md. Kom og vær med. bliv medlem

Folketingsvalget 2022

Hos Vid&Sans får du ikke hurtige historier, valgflæsk og varm luft. I stedet inviterer vi dig med bagom valgets mange temaer, tal og taler.

Med hjælp fra forskere inden for alt fra energi og historie til valgteknik og retorik giver vi dig baggrund, forklaringer og perspektiv.

BIOGRAFIER

Vid&Sans
Journalist på Vid&Sans. Skriver om bl.a. natur, sundhed, teknologi og miljø.
Lektor, Aarhus Universitet
Henrik Bech Seeberg er lektor i statskundskab ved Aarhus Universitet. Han forsker i politik med særligt fokus på dagsordensfastsættelse og parti-konkurrence.

MERE VALG TIL DIG

Suverænitet: fem bud på herskere, der kæmper om magten i dag

Da Rusland invaderede Ukraine, fordømte verdenssamfundet dem for at krænke Ukraines suverænitet. I Rusland selv taler Putin om at genskabe familiefaderens, troens og nationens suverænitet overfor de undergravende progressive værdier fra Vesten. Og herhjemme står vi netop overfor at vælge, hvem vi skal adlyde de næste fire år. Men hvor kommer retten til at herske egentlig fra – og hvad der sker, når der er mere end én suveræn, der vil være magtfuldkommen?

Menu